Jun 30 2009

PHP 5.3, Firefox 3.5, Debian 5.0.2, PDT 2.1

Tag: ZprávičkyJens @ 21:20

Začalo léto, polovina roku je pryč a vývojáři všeho druhy se zřejmě chystají na dovolenou :) a dokončují co mohou. Konec června a začátek července charakterizuje uvolnění spoustu důležitých verzí softwaru pro vývoj webových aplikací.

  • PHP 5.3.0 – začněme tím nejdůležitějším a nejaktuálnějším, dnes (30.6.2009) byla oficiálně vydána dlouho očekávaná a významná verze PHP 5.3.0, která přináší především podporu jmenných prostorů (namespaces), late static binding (u statické metody lze mimo jiné určit, kterou třídou je vyvolána) a lambda (anonymní) funkce a uzávěry.
  • Firefox 3.5 – další, opět velmi podstatná a aktuální událost je dnešní vydání “nového” Firefoxu ve verzi 3.5, který přináší některá podstatná vylepší v práci s pamětí (menší paměťové nároky jsou u firefoxe evergreen:), zrychlený JavaScript (použití enginu TraceMonkey), anonymní prohlížení. Jednou z nejvíce očekávanou novinkou je však podpora některých elementů (audio, video) nově vznikající specifikace HTML 5.
  • Debian GNU/Linux 5.0.2 – další aktualizace se týká aktuální stable verze Debianu (Lenny), jedná se tedy již o druhé opravné vydání (vydáno 27.6.2009) a opravuje klasicky několik bugů a bezpečnostních chyb, více viz oficiální oznámení.
  • PHP Development Tools Project 2.1 – a posledním vydáním (26.6.2009) uzavírá vývojové prostředí PDT 2.1 postavené na platformě Eclipse — obsahuje mimo jiné podporu pro PHP 5.3 a namespaces. Z mé osobní zkušenosti je však PDT od verze 2.0 poměrně zabugované a nepřenáší žádné větší vylepšení za které by stálo přejít z podstatně svižnější verze 1.3